Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..

View Gallery
11 Photos
Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 11

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 10

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 9

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 8

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 7

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
fire in greece

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 6

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 4

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 3

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 2

Tragjedia greke, dyshohet edhe për dy shqiptare mes personave të humbur..
zjarri 1

Thellohet bilanci i viktimave nga zjarret në Greqi, ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 77.

Nga të dhënat e shërbimit të zjarrfikësve, mësohet se 187 persona janë plagosur. Ngjarja bëhet edhe më tragjike, pasi 24 prej viktimave janë fëmijë. Ndërkohë dyshohet për qindra persona të zhdukur.

“BalkanWeb” raporton se një vatër zjarri është ende aktive, ndërsa nuk ka ende konfirmime zyrtare nëse ka shqiptarë mes viktimave.

Përgjatë ditës së djeshme edhe gjatë natës, në tri zona të ndryshme të Athinës ‘shpërthyen’ 15 vatra zjarri, ku situata më dramatike ishte në fshatin bregdetar Mati.

Përveç dhjetëra të vdekurve në vende të ndryshme të periferisë së Athinës për shkak të zjarreve masive, ekipet e shpëtimit u tmerruan kur gjetën 26 persona të djegur të gjallë në një restorant, kjo edhe për shkak të bombolave të gazit.

Qindra turistë janë evakuuar nga plazhet përgjatë operacioneve të shpëtimit, me 3 gra dhe një fëmijë që u mbytën në det në përpjekje për t’u ikur flakëve. Aktualisht në terren ndodhen forca të nderhyrjes, të cilët po vijojnë kërkimet në çdo ndërtesë.

Teksa numri i viktimave në Greqi pas zjarreve masive vijon të rritet, të shumtë janë edhe personat e humbur, trupat e të cilëve nuk janë gjetur ende.

Korrespondentja në Greqi e News24, Ira Londo, raportoi për BalkanËeb se mes të humburve dyshohet të jenë edhe dy shqiptare.

Megjithatë kjo mbetet për t’u konfirmuar nga autoritetet greke, të cilët i janë nënshtruar kërkimeve intensive.

Numri i të vdekurve deri tani është 77, por nga të dhënat e shërbimit të zjarrfikësve, mësohet se 187 persona janë plagosur.

Ngjarja bëhet edhe më tragjike, pasi 24 prej viktimave janë fëmijë. Ndërkohë dyshohet për qindra persona të zhdukur. Gazetarja Ira Londo raporton për “Balkanweb” se një vatër zjarri është ende aktive.

Përgjatë ditës së djeshme edhe gjatë natës, në tri zona të ndryshme të Athinës ‘shpërthyen’ 15 vatra zjarri, ku situata më dramatike ishte në fshatin bregdetar Mati.

Përveç dhjetëra të vdekurve në vende të ndryshme të periferisë së Athinës për shkak të zjarreve masive, ekipet e shpëtimit u tmerruan kur gjetën 26 persona të djegur të gjallë në një restorant, kjo edhe për shkak të bombolave të gazit.

Qindra turistë janë evakuuar nga plazhet përgjatë operacioneve të shpëtimit, me 3 gra dhe një fëmijë që u mbytën në det në përpjekje për t’u ikur flakëve. Aktualisht në terren ndodhen forca të nderhyrjes, të cilët po vijojnë kërkimet në çdo ndërtesë.

Sipas Top Channel gruaja shqiptare e cila ka humbur jetën nga flakët në Greqi është Nica Leka, me origjinë nga Leshnica e Sarandës, mësohet se ka vdekur në banesën e saj, në vendin e quajtur Mati.

Ndërkohë që tragjedia thellohet më shumë për familjen shqiptare, pasi dhe bashkëshorti i saj grek ndodhet në gjendje kritike për jetën në spital.

Episodi më i tmerrshëm qëkur zjarret u përhapën me shpejtësi, është ai i regjistruar në Mati të Atikës, ku vullnetarët e Kryqit të Kuq gjetën 26 trupa njerëzish, shumë prej të cilëve nëna me fëmijë, të përqafuar me njëri-tjetrin.

Ndonëse numri i viktimave nga zjarret në rajonin e Atikës në Athinë ka shkuar në 76, tragjedia bëhet edhe më e rëndë me personat e zhdukur të cilët mendohet se janë dhjetëra-qindra.

Historia e një babai që po përjeton një dramë të vërtetë me dy vajzat e tij të zhdukura ka marrë vëmendjen e gjithë opinionit publik në Greqi.

Yannis Filipopoulos rrëfeu në një nga kanalet televizive greke se nuk po gjen asgjëkundi dy vajzat e tij 9-vjecare dhe bëri apel për ndihmë.

Ai tha se i ka parë vajzat e tij ne TV të jenë shpëtuar nga një anije në Rafinë, por nuk po gjen asnjë gjurmë të tyre. Babai i dy vajzave tha se ka kërkuar edhe në spitale dhe në morgun Goudy, por pa rezultat.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤