Tavë për drekë

tavePërbërësit

1 pako brokoli të ngrirë
2 gota përshutë
1 qepë
1 gotë kërpudha
1 grusht magdanoz
1 lugë gjalpë
3 vezë
4 lugë gjelle ajkë
50 gr djath
Piper te zi
Krip

Hapat

1. Në një enë më të thellë thjemë vezët, shtojmë kremin, shtojmë përshuten e prerë imët, kërpudhat e coptuara pashtu magdanozin, qepën e grirë shumë imët, si dhe djathin e grirë në rende, kryp dhe piper të zi sipas shijes, në fundë shtojëm brokolin e ngrirë.

2. Masen e përziejmë mirë.

3. Tiganin e lyejmë me gjalpë, pastaj shtojmë masen e përgaditur.

4. Masen e përgaditur e fusim në furrë dhe e pjekim për 30 minuta në temperaturë 200 gradë.

5. Taves sipër mundë t’i shtojmë djathë të grirë në rende, kështu ajo mer pamjen e dëshiruar.

Ju bëftë mirë

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤