Raport special i ‘The Guardian’: Si arriti Dua Lipa që të shpallet femra e vitit 2017

Hiti i saj i padiskutueshëm “New Rules” e ka bërë atë më të popullarizuar se Beyonen dhe Rihannën – dhe avancimi i saj i kujdesshëm mund ta ndryshonte industrinë e muzikës për të mirë.

Dua Lipa 1

Picture 1 of 20

Ajo është zyrtarisht më e madhe se Ariana Grande dhe Rihanna, për të mos përmendur Beyoncen dhe Taylor Swift. Ylli i pop-it britanik, Dua Lipa, sapo është quajtur femra e vitit 2017 në Britaninë e Madhe, sipas shifrave të fundvitit të Spotify, një arritje kjo që e bën këngën “New Rules” të parën në renditje nga prurjet e artistëve të rinj, shkruan The Guardian.

Artistet e reja femra kanë bërë të pamundurën që të ngjiten sa më lart këtë vit, por Lipa, në moshën 22 vjeçare, tashmë është duke u parë si një zë i vërtetë i femrës së re britanike: e pavarur, e ftohtë dhe në komandën e sensualitetit të saj.

Lipa u rrit në Britaninë e Madhe, por në moshën 13 vjeç u zhvendos me prindërit e saj shqiptarë në shtëpinë e tyre të mëparshme në Kosovë. Dy vjet më vonë, ajo u kthye vetëm në Londër për të ndjekur ëndrrën e saj – muzikën, dhe filloi të publikonte këngë të realizuara ‘cover’ online. Ajo nënshkroi kontratë me Warner Bros dhe këngët e saj origjinale, shumë shpejt u bënë me ndikim. Debutimi i këngës “Be The One” arriti të renditet në pozitën e nëntë në Sptofiy, dy vjet më parë, duke nisur kështu maratonën e një sërë hitesh që kulmuan suksesin, dhe Dua kështu ishte tashmë artistja e cila kishte tre këngë në top 15-shen e këngëve më të dëgjuara. “Ajo e bëri atë të duket si këngëtarja më në kërkim e momentit,” thotë eksperti i renditjes zyrtare në Britani, James Masterton. “Nuk është rastësi që kënga e saj e re, do të jetë më hit se ajo e kaluara”. Lipa më pas publikoi “Nee Rules” , me të cilën do të shënonte suksesin e radhës.

Deri më tani, videoja ka marrë 746 milion shikime, duke u renditur në mesin e videove më të mira në YouTube të vitit 2017. Para se statistikat e transmetimit të kontribuonin në grafikët, shpërndarjet në rrjetet sociale tregonin se Dua po arrinte kulmin.

Albumet e muzikës pop shpesh mund të ndjehen si një mendim, dhe fakti që debutimi i Lipës u shty tri herë dukej një shenjë e keqe. Megjithatë, shitjet mbeten të qëndrueshme, duke arritur në 1.2 milion në mbarë botën, një shifër jashtëzakonisht të lartë sot dhe ende e fortë. Martin Talbot, kreu i kompanisë zyrtare të kartave, vë në dukje se vetëm gjysma e këtyre shitjeve ishin blerje fizike, “duke e gdhendur atë si më shumë se vetëm një njeri i famshëm”.

Suksesi i këngëtares Lipa është një mësim në rëndësinë e kultivimit të talenteve të reja në vend. “Etiketat kanë mësuar shpejt se si të luajnë sërish lojën e gjatë, në një mënyrë që ndoshta nuk është parë që nga vitet 1980”, thotë Masterton. “Kjo është një pasojë e mundshme e kufijve gjithnjë e më të fortë. Menaxherët janë më pak të prirur për të shkruar një investim, që është për të gjithë përfituesit “.

Elspeth Merry, publicist në Islandë për yllin muzikor norvegjez Sigrid, që po rritet, thotë se është e rëndësishme të lejohet që një fushatë të zhvillohet në mënyrë organike. “Është një kohë emocionuese – sepse transmetimi lejon të ketë jetëgjatësi, përderisa artisti është produktiv dhe lirimin e muzikës më shpesh e sheh si një fushatë tradicionale”.

Dua Lipa: Rishikimi i Dua Lipës – një debutim pop i lartë në moskokëçarjen verore

Duke folur për këtë, 2018-a do të sjellë një hit të shtatë nga Dua Lipa, një këngë e re që do të jetë ndoshta edhe “më e ashpër” në sukses sesa “New Rules”. “Nuk ka qenë kurrë një problem për të motivuar Duan,” insiston menaxheri i saj Ben Mawson”. Ajo është shumë e lumtur me suksesin e saj, por shumë e prirur për të ndërtuar një karrierë edhe më të suksesshme në vitin 2018”.

Dhe ndikimi i bazës që po shtrin nuk mund të ekzagjerohet. Nëse duhen dy vjet që Lipa të vijë këtu, kolegët e saj të moshuar që bëjnë pjekje në tavanin e qelqit të popit mund të kenë arritur kulmin e tyre. Edhe “New Rules (rregullat e reja)” mund të thyhen.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤