Presidentja Kolinda Grabar percjell mesazhin “Kurajo” !

Kolinda Grabar-Kitarovi është Presidentja e parë e Kroacisë.

1-1

Picture 1 of 20

Mbas luftës në Kroaci ajo ishte Presidentja e katërt e cila fitoi Zgjedhjet Presidenciale të 2015, duke e mposhtur kandidatin dhe rivalin kryesor për president Ivo Josipović, i cili në atë kohë ishte edhe president aktual.

Kolinda ka lindur në Riejka, një qytet i njohur turistik në Kroaci.
Prindërit e saj janë Branko dhe Dubravka Grabar. Qyteti i saj i lindjes njihej për një kulturë shumë fashiste, por Kolinda u rrit në fshatin Lopcaca i cili ishte fshati i prindërve të saj ku ata kishin një fermë dhe i ati Branko punonte si kasap.

Pasi kreu shkollën fillore ajo aplikoi për studime t shkollës së lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe arriti të regjistrohej në Shkollën e Lartë të Los Alamos në New Mexico.

Gjithashtu presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar është e njohur për rrobat që vesh në takime zyrtare e me të cilat transmeton mesazhe të ndryshme.

Kështu ndodhi edhe gjatë vizitës së presidentit serb në Zagreb, Aleksandër Vuçiç…

Në dorën e djathtë të presidentes krotate shkruhej ‘kurajo’.

Shumë nga ata që analizojnë dukjen e liderëve, thonë se ‘Kolinda në vazhdimësi përcjell mesazhin e të fuqishmes dhe ambiciozes në takime të tilla”.

“Ajo dëshiron të tregojë se shteti i saj është ndër më të fuqishmit në rajon”, shkruajnë mediat serbe.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤