Përbërësit e shëndetshëm të përdorura për manikyrin në shtëpi

Africa-Studio-46950485-600x400

Trajtimet e duarve në shtëpi janë më të efektshme dhe të japin rezultate më të qëndrueshme se kremrat artificiale dhe produkteve të përdorura për të njëjtin qëllim. Duart tuaja janë të ndjeshme dhe të dëmtuara lehtë ndaj ekspozimit të tepërt ndaj ujit. Larja e rrobave dhe enëve me dorë shpesh dëmtojnë lëkurën e duarve tuaja. Kjo është e rekomanduar nga shumica e manikyristëve të përdorni produkte natyrore për t’u kujdesur për lëkurën tuaj. Në vijim janë përbërësit e shëndetshëm që japin rezultate të gjata të qëndrueshme pa dëmtuar cilësinë e lëkurës.

Sheqeri i përzier me ndonjë lloj vaji është përzierje e mirë e cila ofron lagështi në duar. Ju duhet të aplikoni një ose dy lugë sheqer të përzier me një lugë gjelle vaj. Kjo përzierje e shëndetshme në shtëpi është një zgjidhje që ndikon shumë shpejt dhe është përdorur nga shumë gra në mbarë botën.

duar-buta-minute-vaj-ulliri-sheqer

Nëse keni lëkurë të thatë dhe të vështirë në duart tuaja nganjëherë duke përdorur krem nuk jep rezultate të mira. Atëherë këtu është përzierja e sheqerit, vajit dhe lëngut të limonit. Përziejmë mirë për të bërë një paste dhe ta aplikojmë atë për disa minuta. Pas larjes në duart tuaja ju do të shikoni një ndryshim të qartë dhe do të jenë më të buta.

maska-e-flokut-me-vaj-ulliri-dhe-limon

Lëkura e thatë duhet të hiqet. Për ta bërë këtë, manikyristët përdorin një përzierje me domate dhe gëlqere. Të dyja këto janë të përziera mirë dhe të aplikuara për disa minuta. Kjo zbut duart tuaja dhe eliminon qelizat e vdekura.

Veza është një përbërës shumë i zakonshëm që përdoret nga shumë ekspertë të lëkurës. Ajo shton bukurinë dhe heq efekte të plakjes nga lëkura. Për manikyrin ajo përzihet me përbërës të ndryshëm. Ju mund të bëni përzierje vezë me glicerinë, mjaltë dhe pluhur elbi. Aplikoni përzierjen për disa minuta. Kur ajo të thahet, fshijeni atë me të butë dhe lani duart më pas. Pas këtij trajtimi duart tuaja do të jetë shumë më të butë.

mjalte-lule

Vaji i ullirit është një përbërës shumë i efektshëm në shtëpi e cila është shumë e shëndetshme për kutikulat. Ajo i zbut ato menjëherë dhe pastaj është më e lehtë për ti shkurtuar ato nëse është e nevojshme.

650a022f03acc3f09b33460c365ffd32

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤