Modelja Kate Upton ndan detaje tronditëse të ngacmimeve të pretenduara nga bashkëthemeluesi i Guess, Paul Marciano

Modelja Kate Upton foli hapur për abuzim seksual nga bashkëthemeluesi i Guess, Paul Marciano. Kate po sqaron më tej akuzat e ngacmimeve seksuale që ajo ka bërë ndaj bashkëthemeluesit të Guess Paul Marciano, duke thënë, “Nuk do ta lejoj më të më frikësojë.”

Kate Upton 1

Picture 1 of 17

Upton së pari bëri pretendimet në një cicërimë të 31 Janarit që lexonte: “Është zhgënjyese që një markë e tillë e famshme e grave @Guess është ende duke fuqizuar Paul Marciano si drejtorin e tyre krijues #metoo”.

Pas zbulimeve të Upton, Marciano dërgoi një deklaratë në TMZ, duke thënë pjesërisht, “Kjo akuzë është e rreme. Unë kurrë nuk e kam prekur Kate Upton. Unë kurrë nuk kam qenë vetëm me Kate Upton. Unë kurrë nuk kam vepruar në mënyrë të papërshtatshme ndaj saj. ”

Të mërkurën, modelja 25-vjeçare dha një intervistë të fuqishme për Time, duke zbuluar trajtim abuziv nga manjati i modës, duke filluar që kur ajo ishte 18 vjeç.

Në një deklaratë për Time, megjithatë, Marciano mohoi akuzat. “Unë kurrë nuk kam qenë vetëm me Kate Upton,” tha ai. “Unë kurrë nuk e kam prekur atë në mënyrë të papërshtatshme. Unë kurrë nuk do t’i referohem modeleve të Guess në një mënyrë kaq të neveritshme”.

Marciano shtoi: “Unë e mbështes plotësisht lëvizjen #MeToo. Në të njëjtën kohë, unë nuk do të lejoj që të tjerët të shpifin për mua dhe të më dëmtojnë reputacionin tim. Unë jam zotuar tek Guess dhe bordit të tij të drejtorëve për mbështetjen time të plotë dhe bashkëpunimin me një hetim të drejtë dhe të paanshëm “.

Në intervistën Time, Upton përshkroi ditën e saj të parë të punës në korrik 2010 për një fushatë të brendshme femrash Guess. “Paul Marciano tha se donte të takohej me mua,” tha ajo. “Sapo hyra me fotografin Yu Tsai, Paul erdhi drejt meje, me forcë kapi gjoksin tim dhe filloi të ndieje ato – duke luajtur me ta, në të vërtetë. Pasi unë e shtyva atë larg, ai tha, ‘Unë jam duke u siguruar që ata janë reale.”

Upton vazhdoi, “Pavarësisht se bëja gjithçka që mund të bëja fizikisht për të shmangur kontaktin e tij gjatë takimit, ai vazhdoi të më prekte në një mënyrë shumë dominuese dhe agresive, duke kapur kofshët, krahët për të më tërhequr më afër, qafën time, gjoksin tim dhe më merrte erë. Pastaj ai i tha Yu Tsai që të na linte vetëm. Unë kam qenë në gjendje të dërgoj një tekst të shpejtë tek Yu Tsai duke i kërkuar atij që të qëndrojë. Ai e bëri, por kjo nuk e ndaloi ngacmimin e vazhdueshëm të Paul. Isha jashtëzakonisht e tronditur, e befasuar dhe e frikësuar”.

“Në një moment ai me forcë kapi skajin e kokës, kështu që nuk mund të lëvizja dhe filloi të puthë fytyrën time dhe qafën time. Mbaj mend që nuk desha të flas e të them “Largohu nga

unë”, nuk desha të hapja gojën për të thënë asgjë, sepse nuk desha që ai të ishte në gjendje ta vinte gjuhën e tij në gojën time. Unë kisha dy opsione: të bëja gjithçka që mundja të qëndroja larg dhe shmangia ndjekjen e tij, ose të goditja CEO të Guess. Kështu që vendosa të qëndroja larg. ”

Upton përshkroi se si Marciano “insistoi” për të shkuar në dhomën e saj të hotelit, por fotografi ndërhyri. “U lehtësova dhe ndihesha sikur mezi shpëtova,” tha ajo.

Një muaj më vonë, Upton pranoi një xhirim të Guess. Gjatë kohës që qëndronte në dhomën e saj të hotelit, thotë, Marciano e kishte telefonuar “disa herë” duke kërkuar ta vizitojë. “Pas disa mohimeve, më duhej të fikja telefonin tim dhe mbyllja derën duke u përpjekur të flija gjumë”, tha ajo. “Isha e tmerruar. Të gjitha sa unë mund të mendoja ishte se a ishte ai në gjendje të hyjë në dhomën time, dhe kjo nuk do të ishte aspak gjë e mirë. ”

Ditën tjetër, Upton thotë se ajo u shkarkua nga xhirimi. “Dikush e kishte thirrur agjencinë time t’i thoshte se kisha marrë shumë shëndet dhe nuk isha e nevojshme në atë set fotografik [atë ditë],” tha ajo. “Unë isha e shkatërruar, veçanërisht sepse në këtë pikë askush nga Guess nuk më kishte parë akoma.”

Megjithatë, Guess vazhdoi t’i ofronte punë Upton, dhe ajo u pajtua, duke i kërkuar mikut të saj fotograf për të ndërhyrë. “Ne kemi ardhur me një plan që kur Paul të vetëftohet në dhomën time, unë do të shkruaja tekstin Yu Tsai që të vinte aty, kështu që nuk isha kurrë vetëm në një dhomë me të. Isha akoma shumë nervoz dhe e frikësuar sepse Paul ishte i kënaqur që më prekte para tij. Por Yu Tsai më siguroi se ai do të kujdeset për mua, kështu që është ajo që kemi bërë “.

Upton gjithashtu sugjeroi që Marciano luajti lojëra mendore, duke i ofruar punën asaj, por nuk e rezervoi atë deri në minutën e fundit. “Më bëri të ndjehesha sikur po të prisja komunikimin me të, nuk do të prenotohesha përsëri”, shpjegoi ajo. “Dergimi i teksteve mesazhe nga Paul u rrit, duke më treguar se sa i ngazëllyer ishte të më shihte, se donte që unë të ndërrohesha para tij kështu që ai mund të shihte trupin tim lakuriq duke hyrë në rrobat e tij. Ai më pyeti nëse kam menduar për atë kur unë isha duke u paraqitur sexy në foto set. ”

Ajo shtoi, “Gjithë gjuha që ai përdorte ishte jashtëzakonisht dominues dhe posesive. Në një moment, për të shmangur ardhjen e Paul gjatë fotosesionit, i thashë se i dashuri im do të ishte atje. Ai ishte absolutisht i zemëruar me këtë. Ishte një betejë emocionale dhe e pambarim e lojërave, luftimeve të pushtetit dhe taktikave krijuese të shmangies. ”

Pasi Tsai u shkarkua, Marciano “u hakmor”, thotë Upton. “Pikërisht kur punova me fotografin Ellen von Unwerth. Sjellja e Paul u bë shumë më agresive pa Yu Tsai atje si një mbrojtës. Mohimet e mia ndaj Paul duhet të ishin shumë më të drejtpërdrejta. Pastaj m’ u tha mëngjesin e xhirimeve se unë nuk isha e nevojshme në grup dhe u shkarkova përsëri”.

Seti i fundit fotografik i Upton për Guess ishte ai gjatë të cilit ajo pretendon se Marciano e quajti atë “pështirë” dhe kishte përhapur thashetheme që ajo ishte duke pirë gjatë punës, të cilën Upton e mohoi. Ajo tha: “M’u tha më pas të largohem, sepse Paul kishte thënë,” Ma hiqni atë derr të trashë nga seti im fotografik. ”

Modelja vazhdoi të punojë për Sports Illustrated, dhe, në vitin 2012, Guess e kontaktoi përsëri duke i ofruar një shumë prej 400,000 dollarë – oferta më e lartë e kompanisë ndonjëherë, thotë Upton – të cilën ajo e pranoi dhe pastaj e refuzoi në minutën e fundit.

Supermodelja thotë se përvoja e saj me Marciano ndikoi në vetëvlerësimin e saj. “Unë vazhdimisht fajësova veten pasi ndodhi: Çfarë po bëj që të lejoj dikë që të më trajtojë ashtu apo të më kapë ashtu?” Tha ajo. “Pyeta veten nëse kjo po ndodhte pasi po paraqesja veten keq ose prej mënyrës si unë isha veshur. Unë fillova të hedh poshtë shpatullat e mia për të fshehur madhësinë e gjoksit, duke veshur rroba të buta, fillova të përçmoja trupin tim “.

Ajo vazhdoi: “Unë jam lodhur duke qenë e heshtur dhe duke fshehur gjithçka nën qilim. Unë jam lodhur nga fakti se pritet të qesh me këto përparime agresive dhe të pranoj pabarazitë e pushtetit që ekzistojnë. Unë jam lodhur e sëmurur nga fakti se pritet të duroj gjithë këtë dhe të jem e sjellshme dhe profesionale me të gjithë “.

Ajo shton: “Paul e përdori fuqinë e tij për të më bërë të ndihem e pasigurt dhe e pafuqishme, por nuk do ta lejoj më të më frikësojë. Këta njerëz mendojnë se janë të paprekshëm, por kohët po ndryshojnë. “

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤