Miss-i me sindromën Down që ndryshoi rregullat

Mikayla Holmgren është një vajzë me sindromën Down, e cila hyri në histori mbrëmjen e së dielës gjatë konkursit të bukurisë në Minnesota.

Për herë të parë një vajzë me këtë sindromë u zgjodh për të përfaqësuar shtetin në Miss USA.

22-vjeçarja është studente në Universitetin Bethel dhe ka fituar dy cmime: Shpirti i Miss USA dhe çmimin e udhëheqëses.

“Isha shumë e habitur, shpërtheva në lot. Nga një prej kompeticioneve të bukurisë për personat me nevoja të vecanta përfundova në konkursin më të madh në botë. Është paksa cmenduri,” – tha ajo kur të gjithë po e duartrokisnin.

Holmgren, e cila kërcen që 6 vjeç performoi disa lëvizje gjatë konkursit të bukurisë në rubrikën e talenteve.

“Dua të shfaq personalitetin tim. Dua t’i tregoj botës si është të jesh unë, e lumtur, e gjallë. Dua t’i tregoj botës si është në të vërtetë sindroma Down,” – tha ajo.

Ndërkohë jemi mësuar të shohim raste të ndryshme në konkurset e bukurisë, ku po zhvillohen edhe disa për vajzat mbipeshë.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤