Librat e vitit: Renditja e 130 titujve në garë

Vepra e fundit e shkrimtarit Ismail Kadare, “Kur sunduesit grinden”, e cila erdhi për lexuesin në Panairin e Librit, është renditur ndër librat më të mirë të vitit 2018.

Instituti Europian Pashko ka bërë publike listën e 10 librave më të mirë të vitit sipas një anketë ku morën pjesë rreth 100 personalitete nga fusha e kulturës dhe e medias.

Interesant ishte fakti se në garë u përfshinë 130 tituj.

Ja renditja e plotë:

Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare- 54 vota
Vrasje në kryeministri, Diana Çuli-40
Gurët e vetmisë, Tom Kuka-32
Pusi, Kim Mehmeti-30
Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli-27
Vila me tri porta, Vera Bekteshi-22
I keqi i vetes, Gazmend Kapllani-22
Tutori, Mimoza Ahmeti-20
Roja i dritës (poezi), Flutura Açka-20
Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi-19
Djalli komik, Zija Çela-14
Pëllumbat i vrasin natën, Virion Graçi-13
Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku-13
100 lirikat, Frederik Rreshpja-13
Ciklopi, Brajan Sukaj-12
Jetë paralele, Maks Velo-11
Dashuritë e virgjëreshës Madalenë, Ridvan Dibra-11
Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi-10
Kërcim në bosh, Timo Flloko-10
Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu-10
Prishtina, Mehmet Kraja-10
Fabula rasa, Agron Tufa-9
Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli-9
Negative space, Luljeta Lleshanaku-9
Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik S. G.-9
Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli-8
Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe, Kolec Topalli-8
Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli-6
Vepra e plotë, Mit’hat Frashëri-6
Psikologji shqiptare, Ylli Pango-6
Përkthyesi, Maks Velo-6
Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku-6
Rrënimi (roman), Leonard Veizi-5
Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle-5
Poema arbëreshe, Zef Skiro di Maxho-5
Provocateur, Mustafa Nano-5
Gjithçka rreth asgjësë, Flogerta Krypi-4
Shënimet e krimbit Smolinsi, Azem Deliu-4
Ati, Ardian Kyçyku-4
Ajo e errëta, Enkelejd Lamaj-4
Po shkruej për vedi e për Shkodrën, Simon Rrota-4
Të rritesh nga dashuria, Visar Zhiti-4
Njerëzit vdesin të premten, Artan Fuga-3
Antipoezi, Gazmend Krasniqi-3
Laboratori i ëndrrës, Moikom Zeqo-3
Shqiptime të rralluara, Arben Dedja-3
Në katin e tretë nuk troket askush, Kliton Nesturi-3
Ameba, Rigel Rizaj-3
Vetëm për ty, Iva Nikolli-3
Marrja e gjakut, Andreas Dushi-3
Skënderbeu, një histori politike, Aurel Plasari-3
Memento mori, Alket Cani-3
Letra grues seme të vdekun, Gjovalin Gjadri-3
Trilogjia e Shkodrës, Gazmend Krasniqi-2
Vepra e plotë, Lumo Skëndo-2
Demokratura shqiptare, Eugjen Merlika-2
Josifopedia, Rikard Ljarja-2
Më kujtohet 2, Ylli Demneri-2
Pika trëndafili, Mimoza Hafizi-2
Shqipëria dhe Tokat e Lirueme, 1939-1946, Romeo Gurakuqi-2
Kusuret e zotit Shyti, Ardian Vehbiu-2
Një elefant elegant, Rudina Çupi-2
Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara-2
Një buzëqeshje e pabesueshme, Fatos Arapi-2
Kërkohet një vrasës, Liridon Mulaj-2
Të gjallë dhe të vdekur, Ilirian Zhupa-2
Erdhëm nga uji, Lediona Braho-2
Gruaja e shiut, Bashkim Hoxha-2
Bëhu i bukur, Mimoza Ahmeti-2
Nga fillimi në fund, Preç Zogaj-2
Carpe Diem, Arjola Zadrima-2
Aromat e vjeshtës, Grigor Banushi-2
Normalët (novelë), Erjus Mezini-2
Një ditë në natën pa fund, Kasem Trebeshina-2
Çaste, Lindita Arapi-2
Kënga e turmës, Rita Petro-2
Duke kërkuar Itakën, Frederik Rreshpja-2
Vepra poetike, Martin Camaj-2
Më quajnë Musine Kokalari, Persida Asllani-2
Parqet Kombëtare të Shqipërisë-1
Netët e Parisit, Stavri Pone-1
Arsimi, Majlinda Keta- 1
Gjergj Kastrioti, Athleta Christi, Grup autorësh- 1
Vepra e plotë, Kim Mehmeti- 1
Teqeja e shterpave, Balil Gjini- 1
Bëmat e Estes dhe Kokosë, Natasha Poroçani (Shuteriqi)- 1
Ëndërr e vrarë (Përmbledhje poetike), Rinush Idrizi- 1
Ti, syri im i dëborës (Poezi), Adriatike Lami- 1
Merimanga e lirisë (Përmbledhje poetike), Marigonë Kelmendi- 1
Netët e Parisit, Stavri Pone-1
Ajlen, Esmeralda Petrela-1
Darka e fundit, Anita Varosi-1
Miqësia, Evis Cerga- 1
Hulumtime mbi veprën e át Gjergj Fishtës, Blerina Suta- 1
Studime përmbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes, Norbert Jokl-1
Harrimi i dashurisë, Besnik Mustafaj-1
Nga letërsia e sotme shqipe, Prend Buzhala-1
Ne, Besart Varfi-1
Toka të pabanuara, Sokol Zekaj-1
Vetmia nuk është më e ve, Akri Çipa-1
Funeral, Artan Gjyzeli-1
Një udhëtim e gjysmë, Manjola Nasi-1
Lëndina e arushëve, Rovena Rrozhani-1
Historia e Shqipërisë përmes karikaturës, Ben Andoni-1
Kronika e një qyteti të n(gurtë), Namir Lapardhaja-1
Kohë për nuse, Lazër Stani-1
Gjergj Kastrioti, athlete Christi, Përzgjedhje studimesh të Klerikëve Katolikë-1
Shqiptari-Frati-Shqipnija, At Gjon Shllaku-1
Vepra poetike, Arben Prendi-1
Ut heri dicembamus, Alfred Lela-1
Çështja e paqenë e detit, Shaban Murati-1
69 gra, Arbër Ahmetaj-1
Testamenti, Sabri Hamiti-1
Tregimet e moçme shqiptare, Mitrush Kuteli-1
Kur hëna digjej lart, Josif Papagjoni-1
Sizifi dhe Edit Piafi, Robert Goro-1
Propozim në qiell, Samil Milloshi-1
Bibulz, Erenestina Gjergji Halili-1
Nën lëkurë, Sindi Dobi-1
I shkruaj së pamundurës, Eir Plasari-1
Antropologjia e Kanunit, Nebi Bardhoshi-1
Zëri, Fitor Muça-1
Burri që më do mua, Adriatike Lami-1
Edhe perënditë duan lavdinë, Skënder Rusi-1
Anemona, Kim Mehmeti-1
Mjaltë e teh, Romeo Çollaku -1
Vepra poetike, Ismail Kadare- 1
Në opinionin tim, Valbona Zeneli- 1
Kadare dhe regjimi komunist, Dashnor Kaloçi- 1
Jasminë, Martin Camaj- 1

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤