Historia tragjike e dashurisë së Chuck dhe Cheryl Lynn Hall.

13214580_571237139703195_839072474_o

Chuck dhe Cheryl Lynn Hall kishin vetëm dy vjet së bashku para se ai të vinte në shtëpi nga puna dhe ta gjente pjesërisht të veshur gruan e tij 20-vjeçare në banesën e tyre te lidhur me kabllo nga një hekur rreth qafës së saj.

Krimi ka ndodhur në vitin 1981. Dhe pas vdekjes së tij në prill në moshën 59 vjecare nga komplikacionet e kancerit në mushkëri, anëtarët e familjes marrin ngushëllime se ai më në fund do të bashkohet me të dashurën e tij Cheryl Lynn përsëri.

“Ata ishin shpirtra binjakë,” tha Jackie Stiles ndërmjet marrëdhënies se vëllait të saj të madh dhe gruas së tij të vrarë.

“Unë nuk mendoj se ai u depresionua për faktin se ai dështoi së mbrojtur atë”, shtoi nëna e Cheryl Lynn, Garnet Bailey, “Një pjesë e zemrës së tij shkoi me të kur ajo vdiq. Ajo ishte dashuria e jetës së tij, dhe ai nuk mund ta përballonte më jetën pasi ajo kishte ikur.”

Kur e takova për herë të parë Chuck Hall në vitin 1997, menjëherë pasi policia vendosi të rihapë rastin e ftohtë për vrasjen e gruas së tij, nuk kishte asnjë dyshim se ai ishte një njeri në ankth.

 

13219642_571844812975761_989508370_nAi e kishte një ide se kush e kishte vrarë gruan e tij – një mik i rastësishëm dhe bashkë-punëtor i cili, gjatë dekadave, vazhdoi të bëhet një njeri i familjes. Ajo që mungonte ishte prova se Larry Galloway ishte fajtor. Dhe familja ishte ndjerë e penguar në përpjekjet e saj për të gjetur drejtësinë për Cheryl Lynn.

13235810_571237126369863_837161888_n

Kjo dëshmi më në fund mbërriti në vitin 2008 në formën e një ADN-je – marrë nga një kashtë që Galloway kishte përdorur në një restorant.

Ditën që Galloway ishte për të dalë në gjyq për vrasjen në prill 2012, Hall dhe Bailey pa dëshirë ranë dakord për një marrëveshje mbi pranimin e fajësisë: vrasje vullnetare dhe një dënim prej 10 vjetësh burg.

Stiles thotë se vëllai i saj ishte i mërzitur për këtë afat të shkurtër të burgut. Të paktën ai e dinte, se vrasësi i gruas së tij ishte identifikuar publikisht dhe do të shërbejë prapa hekurave.

13180865_571236799703229_2133856734_n

Por edhe kjo drejtësia nuk e kthente atë që ishte marrë nga ky njeri.

Familja e tij thotë se Hall vuante nga paraftyrimet dhe luftoi me stresin për shumë kohë pas gjetjes së gruas së tij të vrarë.

Hall u përpoq për tja filluar nga e para: Ai u martua dhe kishte dy djem. Por në shumë mënyra gruaja e tij e dytë konkurronte me një fantazmë, thotë familja e tij.

Edhe pse martesa u prish, Hall ka mbetur një baba i dashur dhe i përkujdesur. Por jeta ka vazhduar të hedhë pengesa në rrugën e tij. Ai u plagos në vitin 1998 në punë në një kompani kabllore, ku ai dhe Galloway kishin punuar së bashku në kohën e vdekjes së Cheryl Lynn. Kyçi i këmbës së tij u shtyp, dhe ai u bë një person me aftësi të kufizuara.

Probleme edhe më serioze shëndetësore arritën në vitin 2008, në të njëjtin vit vrasësi i gruas së tij u arrestua më në fund. Hall humbi një pjesë të mushkërive nga kanceri, edhe pse ai hyri në trajtim, sëmundja iu kthye vitin e kaluar.

Pastaj erdhi një lloj i ndryshëm ankthi. Disa ditë para Krishtlindjeve, ai mori një letër nga Departamenti Illinois i Korrigjimeve që Galloway ishte tashmë i liruar me kusht.

Hall nuk e përballoi dot këtë fyerje.

Stiles thotë, Hall u bë i fortë duke e ditur se më në fund do të ribashkohet me të dashurën e tij Cheryl Lynn përsëri. Meqënëse atyre u ishtë mohuar një jetë së bashku, mbetjet e tyre tani janë krah për krah në Varrezat River Hills në Batavia.

13225042_571237013036541_179657512_o

“Ai e dinte” tha Bailey: “ajo ishte duke pritur për të.”

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤