Aktualitet

Gruaja e Trump shkëlqen, por akuzohet për plagjiaturë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:07 - 19/07/16 |
mapo.al

Gruaja e Donald Trump, sllovenia Melania, ishte në qendër të vëmendjes së medias në ditën e parë të Konventës së Partisë Republikane.


Ajo u akuzua se një pjesë të fjalimit e kishte vjedhur nga Michelle Obama.


Komentatorët thanë se kishte ngjashmëri mes fjalimit të saj me fjalimin e zonjës Obama në vitin 2008.“Prindërit e mi më kanë rritur me vlerat për të cilat ju punoni fort për atë që doni në jetë: që fjala është lidhja juaj dhe që ju bëni atë që thoni dhe i mbani premtimet: që ju i trajtoni njerëzit me respekt”, tha Melania.


Kurse Michelle në vitin 2008 tha: “Dhe unë e Barack jemi rritur me të njëjtat vlera: që të punojmë fort për atë që duam në jetë, që fjala është lidhja jonë dhe që ju bëni atë që thoni: që i trajtoni njerëzit me dinjitet dhe respekt, edhe nëse nuk i njihni dhe nuk jeni dakord me ta”.


Fjalimi i zonjës Trump vazhdonte: “Prindërit më kanë mësuar të tregoj vlerat dhe moralin në jetën e përditshme. Ky është leksioni që vazhdoj ta kaloj tek djali ynë. Dhe ne kemi nevojë të përçojmë këto mësime për gjeneratat që do të vijnë, për shkak se ne duam që fëmijët e këtij vendi ta dinë se i vetmi kufi për arritjet e tyre është fuqia e ëndrrave dhe vullneti për të punuar për to”.

Zonja Obama tha: “Barack Obama dhe unë i kemi ndërtuar jetët të udhëhequr nga këto vlera, dhe ua kalojmë gjeneratave që vijnë. Për shkak se ne duam që fëmijët tanë, dhe të gjithë fëmijët e këtij vendi, të mësojnë se i vetmi kufi për arritjet e tyre më të larta është shtrirja e ëndrrave dhe vullneti për të punuar për to”.CLOSE
CLOSE
Pas