Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….

View Gallery
8 Photos
Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Ermal Mamaqi 1

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Ora

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Ami Toska dhe Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
ami-ermali

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
ami ermali

Ermal Mamaqi: Këngëtari, aktori, producenti, biznesmeni në një rrëfim….
Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi, shoumeni i njohur shqiptar, ishte i ftuari i radhës në Forumet UET. Nën moderimin e përgjegjëses së Departamentit të Shkencave Humane dhe Komunikimit, prof. asoc. dr. Belina Budini, ai foli për rrugën e karrierës së tij. Nga një aktor humori në një prej emisioneve më të ndjekura shqiptare ‘Portokalli’, Ermali ia arriti të krijonte një emision të tij. Një producent, i cili duket qartë që po korr sukses me hapa të shpejtë duke qenë se është një prej figurave publike më të ndjekura.

“Nga Portokallia ndërtova biznesin ‘Ami Event’. Ndërtova këtë biznes që do pasoj nga disa biznese të tjera në vijimësi. Në vitin 2011 neve na u bë një ftesë nga VizionPlus, sepse edhe Genti me Julin patë problem me Portokallinë dhe u shkëputën dhe na ftuan të bëjmë ‘Apartamentin 2XL’ në atë televizion. Arritëm të kishim një sukses të jashtëzakonshëm. U futëm ditën e dielë dhe në një moment të këtij emisioni arritën të konkurronim edhe vetë ‘Portokallinë’, ishim tre veta kundër një ushtrie profesionistësh, e ndamë publikun në audiencë, pra ishim barazim. Më vonë më ndodhi sërish kjo gjendja që unë duhet të largohesha”.

“Për herë të parë e kam provuar veten si drejtues programi në një rol shumë të vogël tek ‘Dancing With the Stars’. Ami ishte prezantuesja kryesore, ndërsa unë si prezantues i vogël prapa skene. Nuk e besoja dot që mund ta bëja prezantuesin. Ju rrëfej që kisha shumë emocoion. Ishte viti 2012 dhe ka qenë Vera Grabocka e cila më uli një ditë dhe më tha. Unë shkova t’i thoja që të nesërmen kisha ditëlindjen dhe të festonim. Ke ditëlindjen nesër, më tha. Ishte data 20 mars, unë e kam ditëlindjen më 21 mars. Pse, tha, më 21 mars e ke. Po, i thashë unë. Ti more djalë mos puno më, ia hodhe, je ‘Dashi’ në horoskop dhe më pas më tha se dhe ajo e kishte në të njëjtën ditë me mua ditëlindjen. Kjo ishte një shkëndijë dhe unë thashë që me të vërtetë unë jam i suksesshëm. Ajo më tha një fjalë që ‘ti Ermal mund të jesh një nga shoumenët më të mirë’. Nuk kisha shumë besim tek vetja, por kur më tha Vera që do jesh ndër më të mirët, u habita. E lashë veten ta besoj dhe thjesht e bëra”.

“Dua të them këtë gjë. Mjafton një person, një shkëndijë që t’iu gërvishti atë diamantin që keni nën dhe dhe ju thjesht duhet ta gëzoni atë që keni brenda. Më pas unë thashë që mund të bëj drejtuesin e emisionit. Thashë përse mos të bëj një emision timin. Fillova të shikoj në internet duke kërkuar shembuj të ndryshëm dhe ajo që më goditi ishte një program dhe thashë ky është programi që dua të bëj. E fillova në Digitalb dhe pastaj përfundova në TvKlan”.

Ermal Mamaqi, shoumeni i njohur shqiptar, ishte i ftuari i radhës në Forumet UET. Nën moderimin e përgjegjëses së Departamentit të Shkencave Humane dhe Komunikimit, prof. asoc. dr. Belina Budini, ai foli për rrugën e karrierës së tij.

Ndër kuriozitetet më të veçanta të studentëve ishte ndarja e grupit të njohur të humorit, treshja fantastike dhe e preferuar e të gjithëve: Ermal Mamaqi, Gentian Zenelaj dhe Julian Deda.

Pse ata nuk janë më bashkë? A do të ktheheshin përsëri në një skeç në ‘Portokalli’? Për këtë padyshim Ermali kishte një koment.

“Është e vërtetë që Juli dhe Genti nuk flasin. Ka disa vjet, ne kemi shumë shokë dhe kemi pasur dhe shtëpinë mbi njëri-tjetrin. Ka qenë një pallat tek klubi Partizani tek ‘21 Dhjetori’. U ndërtua një pallat i rid he ne blemë tre shtëpi. Juli e bleu në katin e tretë, Genti në katin e katërt dhe unë në katin e pestë. Më pas unë lëviza pasi bleva një shtëpi tjetër. Ndërsa ata të dy vazhdojnë të dy të jenë atje. Por diku, dikush tha diçka që krijoi një konflikt mes atyre të dyve. Unë flas me të dy, por ata nuk flasin me njëri-tjetrin edhe pse tani punojnë në të njëjtin television. Këtë ftesë e kam bërë dhe unë, që të vijnë në emisionin tim ‘Xing me Ermalin’ që të bëjmë një performancë të tre. Me sa duke tani më i forti është Genti që nuk po lëshon pe fare”.

Ndërsa u komentua dhe vazhdon të komentohet shumë largimi i Ermalit nga emisioni shqiptar i humorit ‘Portokalli’, ai u shpreh se ky emision vazhdon të mbetet lokomotiva e humorit shqiptar.

Pas kësaj ai tregoi dhe arsyen se përse vendosi të largohej.

“Unë jam larguar nga Portokallia kur Portokallia ishte në kulmin e suksesit dhe grupi që ishim unë, Genti dhe Juli ishim në kulmin e suksesit. Ky ishte ai momenti kur unë bëra hapin e madh në jetë”.

“Ishte viti 2007 kur unë vendosa të jem financiarisht i pavarur. Domethënë kur unë vendosa që fitimet e mia pasive të ishin më të mëdhaja se shpenzimet e mia. Kush e kupton pak biznesin, e kupton se për çfarë po flas. Unë vendosa të bëj biznes. Ky ishte momenti kur dhe prindërit e mi më thonin që ti je çmendur. Çdo njeri që takoja më thoshte që ti je i çmendur që po lë Portokallinë. Njerëzit po ‘vriten’ që të futen këtu. Ti je në majën e suksesit. Por kjo është ajo që njerëzit e veçantë, që njerëzit e suksesshëm bëjnë. Kur ti prek majën e suksesit dhe ndjen që je në zonën e rehatisë, atëherë është momenti kur duhet të kesh frikë. Zona e rehatisë është ai momenti kur ti fillon të ziesh deri sa të vdesësh. Le ta krahasojmë me eksperimentin e bretkosës. Nëse e marim një bretkosë të gjallë dhe e hedh në një tenxhere me ujë të zier, ajo bie aty dhe do kërcejë. Po nëse e merr bretkosën dhe e hedh në tenxhere me ujë të ftohtë dhe e vë të ziejë dalëngadalë, bretkosa do të mbesë aty dhe do të vdesë sepse nuk e kupton gjendjen që po ndryshon. Kjo ishte ajo që po më ndodhte në Portokalli, fillova të kisha zonën time të rehatisë”.

“Aty vendosa që të shkëputem dhe të bëj biznesin ‘Ami Event’. Krijuam kompaninë që është një nga kompanitë më të mira të organizimeve të eventeve tani në treg”.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤