Beyonce siguron 9 nominime për Çmimet Grammy

beyonce-super-bowl-50

Beyonce ka arritur të rrëmbejë 9 nominime për Çmimet Grammy të vitit 2017, duke u bërë kështu femra më e nominuar në historinë e këtyre çmimeve prestigjioze.

Ylli i muzikës kandidon për çmimin kryesor, albumin e vitit, për albumin e saj ambicioz “Lemonade”, ku preken çështjet e racizmit dhe identitetit femëror. Ndërkohë, kënga e saj “Formation” është pretendente gjithashtu për “këngën e vitit” dhe “regjistrimin e vitit”.

Në të treja këto kategori, ajo do të vihet përballë Adele, e cila ka mundur të dalë fituese e të treja çmimeve të kësaj ceremonie në vitin 2012.

Beyonce numëron tashmë 62 kandidime për “Grammy”, falë punës së saj si artiste e vetme, por edhe si pjesë e grupit “Destiny’s Child”, duke u bërë kështu artistja e katërt më e nominuar në histori.

Ajo ka fituar deri tani 20 trofe, megjithatë ende nuk ka ngritur atë të “albumit të vitit”, pasi në vitin 2015 u mposht nga Beck, më shumë për neverinë që shkaktoi Kanye West, i cili u ngjit në skenë në shenjë proteste.

Megjithatë sot, Kanye West ka siguruar 8 nominime për këtë vit, falë albumit “The Life of Pablo”, të gjitha në kategoritë e muzikës “Rap”.

Drake dhe Rihanna kanë siguruar gjithashtu nga 8 nominime secili, përfshi 3 për hitin e përbashkët të tyre “Work”.

Por, ai që do të bëjë historinë e “Grammy” për këtë vit është muzikanti i lindur në Chicago, Chance The Rapper, albumi “Coloring Book” i të cilit është i pari regjistrim vetëm për “streaming” që do të njihet nga Akademia e Regjistrimeve. Ai ka marrë 7 nominime, përfshi atë të “artistit të ri më të mirë”, edhe pse nuk ka publikuar asnjë album fizikisht apo dixhital për t’u shkarkuar.

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤