Arkiva

9 përfitimet shëndetësore me konsumimin e shalqirit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:08 - 12/07/17 |
mapo.alMe konsumimin e shalqirit ne njëkohësisht e kthejmë në aleatin tonë kryesor kundër një sërë problemesh shëndetësore, duke nisur me parandalimin e problemeve me veshkat, kundër tensionit të lartë të gjakut, parandalimit të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës, goditjes nga nxehtësia, degjenerimit makular dhe impotencës


Ditët e ngrohta dhe temperaturat e larta kanë ardhur tashmë. Në këto ditë më shumë se kurrë trupi ynë ka nevojë për freski, energji dhe ushqim të shëndetshëm. Për këtë ju vjen në ndihmë shalqiri. Ky frutë cilësohet si “mbreti” i sezonit kjo edhe falë vlerave të larta ushqyese që përmban, vitaminave, fibrave dhe mineraleve. Ndaj dhe me konsumimin e shalqirit ne njëkohësisht e kthejnë në aleatin tonë kryesor kundër një sërë problemesh shëndetësore, duke nisur me parandalimin e problemeve me veshkat, kundër tensionit të lartë të gjakut, parandalimit të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës, goditjes nga nxehtësia, degjenerimit makular dhe impotencës. Sa i përket qasjes në përfitimet e përgjithshme mjekësore me konsumimin e shalqirit, varen shumë nga shumëllojshmëria e shalqirit dhe pjekuria e tij. Betakaroteni dhe likopeni janë zakonisht në sasi më të mëdha nëse shalqiri është plotësisht i pjekur. Po kështu ju këshillohet të mos ngurroni të hani pak nga lëkura e tij; pasi ka mjaft lëndë ushqyese, sidomos lëndë të parë dhe fibra.Vlerat ushqyese


Lista e gjatë e efekteve të shëndetshme ose të dobishme të shalqinjve rrjedhin kryesisht nga lëndët ushqyese unike të pranishme në të, sikurse janë; vitaminat, mineralet dhe përbërjet organike. Këto përfshijnë sasi të konsiderueshme të vitaminës C, kalcium, magnez, fibra, proteina dhe sasi shumë të madhe të kaliumit. Për më tepër, ato përmbajnë vitaminë A, vitaminë B6, niacinë, tiaminë, dhe një shumëllojshmëri të gjerë të karotenoideve dhe fitonutrientëve (fitonutrientët janë një substancë që gjendet në bimë të caktuara të cilat besohet të jenë të dobishme për shëndetin e njeriut dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme), duke përfshirë likopen!


Sëmundjet e veshkave-Shalqinjtë përmbajnë shumë kalium, gjë që është shumë e dobishme për nxjerrjen jashtë ose pastrimin nga depozitimet toksike në veshka. Për më tepër, është e dobishme në reduktimin e përqendrimit të acidit urik në gjak, duke zvogëluar kështu gjasat e dëmtimit të veshkave dhe formimin e gurëve në veshka. Përmbajtja e lartë e ujit në të shkakton urinim të shpeshtë, e cila është përsëri e dobishme për pastrimin e veshkave. Gjithashtu, antioksidantët e pranishëm në shalqi, sigurojnë shëndetin e mirë të veshkave për një kohë të gjatë, dhe për të zvogëluar shenjat e plakjes së parakohshme si rrudhave dhe njolla lëkurë.

Parandalojnë goditjet nga nxehtësia-shalqiri është shumë efektiv në reduktimin e temperaturës së trupit tuaj dhe tensionit të gjakut. Shumë njerëz në rajonet tropikale hanë këtë frutë çdo ditë gjatë verës për të mbrojtur veten nga goditjet e nxehtësisë. Në Indi, në pothuajse çdo rrugë gjatë sezonit të verës ju do të gjeni këtë frutë në shitje. Sasia e lartë e ujit që përmban shalqiri gjithashtu nxit lirimin e lëngjeve të tepërta në formën e djersës, që freskon trupin tuaj gjatë ditëve të nxehta të verës.

Tensioni i lartë i gjakut- Sasia e shumtë e kaliumit dhe magnezit e pranishme te shalqinjtë është shumë e dobishme në drejtim të zvogëlimit të tensionit të lartë të gjakut. Kaliumi konsiderohet një vasodilator (zgjerimi i enëve të gjakut) , që do të thotë se e liron tensionin e enëve të gjakut dhe arterieve, duke stimuluar rritjen e rrjedhjes së gjakut dhe reduktimin e stresit në sistemin kardiovaskular. Karotenoidet e pranishme në këëo frutë gjithashtu parandalojnë forcimin e mureve dhe venave të arteries, duke ndihmuar kështu në reduktimin e presionit të gjakut dhe shanset për mpiksjen e gjakut, goditjet, sulmet në zemër dhe arteriosklerozën.

Parandalon kancerin-Gjithnjë e më shumë vitet e fundit shalqinjtë kanë qenë në sy të publikut, kryesisht për shkak të nivelit të tyre mbresëlënës të likopenit, një kompleksi karotenoid fitonutrient që është gjithnjë i lidhur me parandalimin e kancerit. Me kalimin e viteve dhe studimet vazhdojnë të sjellin rezultate të qëndrueshme, duke treguar se likopeni arrin të reduktojë ndjeshëm rreziqet e kancerit të prostatës, kancerit të gjirit, kancerit të zorrës së trashë, kancerit të mushkërive dhe kancerit i qafës së mitrës. Në tërësi, midis potencialit antioksidues të vitaminës C dhe ndikimit të likopenit, shalqi është një frutë i madh kundër kancerit!

Kundër diabetit- Pacientët diabetikë, të cilët supozohet të kenë një dietë të ulët energjie dhe dietë të ulët të sheqerit, shpesh ankohen pasi nuk arrijnë të hanë ushqimin e tyre, gjë që u jep atyre ndjesinë se janë gjysmë të ushqyer. Shalqinj mund të jetë një shtesë e mirë për ta. Përkundër të qenit i ëmbël në shije, pasi nëntëdhjetë e nëntë për qind e peshës së tij të plotë përbëhet nga uji dhe lëndë e parë. Për më tepër, vitaminat dhe mineralet e ndryshme të tilla si kaliumi dhe magnezi ndihmojnë në funksionimin e duhur të insulinës në trup, duke ulur kështu nivelin e sheqerit në gjak. Arginina, një komponent tjetër që gjendet në shalqi, është shumë efektiv në rritjen e ndikimit të insulinës në sheqerin në gjak.

Kujdeset për zemrën- Likopeni, një karotenoid që gjendet në bollëk në shalqi, përmirëson funksionet kardiake. Betakarroteni i njohur për vlerat e saj të shkëlqyera antioksiduese dhe antiplakje, gjithashtu ju mban të rinj në zemër dhe parandalon problemet e zemrës lidhur me moshën. Vitamina C, karotenoidet dhe kaliumi (kaliumi zvogëlon rrezikun e një ataku në zemër), ndihmon në reduktimin e kolesterolit dhe mban zemrën të sigurt nga një sërë rreziqesh.

Dëmtimi makular- Mos u shqetësoni për shëndetin e syrit dhe degjenerimin makular nëse hani shumë shalqi, sepse midis betakarotenit, vitaminës C, lutein dhe zeaxanthin, sytë tuaj janë të mbrojtur mirë. Ata do të sigurojnë mbrojtjen e syve tuaj nga verbëria dhe degjenerimi i lidhur me moshën, dhe këto antioksidantë do të mbrojnë sytë nga sëmundjet e tjera të lidhura me moshën, si tharja e syve dhe nervat optikë, si dhe glaukoma.

Impotencë-  Arginina, e pranishme në shalqi, është e dobishme në shërimin e mosfunksionimit erektil, dhe natyra stimuluese e substancës mund të nxisë epshin, të reduktojë ftohtësinë seksuale dhe të japë një goditje fillestare në jetën tuaj të dashurisë, pasi ju të shijoni disa feta shalqi së bashku!

Përfitime të tjera- Likopeni është gjetur të jetë efektiv në riparimin e indeve të dëmtuara. Farat e shalqirit janë të pasura me yndyra dhe proteina të dobishme. Shalqinjtë gjithashtu përmbajnë fitonutrientë të cilët kanë efekte shumë të mira në shëndetin dhe funksionimin e duhur të organeve të brendshme, syve dhe sistemin e sekretimit.

Burimi: Health.comCLOSE
CLOSE
Pas