5 Aventurat e udhëtimeve që duhet ti shijoni patjetër!

BBrmsGY

Me efektet e ndryshimit të klimës ndonjëherë peisazhet më të dukshme dhe masive turistike janë transformuar përtej njohjes, ora po troket në shumë nga destinacionet më popullore dhe të bukura në botë.

1. Lundrimi në Antarktidë
Lundrimi në Antarktidë ka qenë prej kohësh në listën e preferuar për udhëtarët aventurierë. Wonderland i akullt nuk do të jetë kështu përgjithmonë, pse; kontinenti jugor në botë është një nga vendet më të prekura nga ngrohja globale. Temperaturat mesatare janë rritur në një gradë shqetësuese tre vitet e fundit, akullnajat kanë filluar të shkrihen, dhe speciet autoktone si pinguinët kanë filluar të pakësohen.

BBrmnUK

2. Vizitë në Venecia
Është zyrtare – Venecia është dobësi! Ose më mirë, nivelet e detit janë në rritje dhe ‘qyteti lundrues ” një ditë do të jetë krejtësisht nën ujë. Fatmirësisht, ka ende kohë për të shijuar një nga daljet ne qytetin më romantik të Europës.

BBrmkYr

3. Lundrimi në Detin e Vdekur!
I famshëm për përmbajtje të lartë kripe, minerale të pasura me baltë të zezë dhe ujërat pluskuese, Deti i Vdekur nuk është vetëm një destinacion turistik, por një vendpushim SPA terapeutik dhe burim të popullarizuara të kozmetikës natyrore.

BBrmsl2

4. Të shëtisësh nëpër pyjet e Kosta Rikës.
Pyjet e Costa Rica-s janë një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të vendit – karakterizohen nga lagështia e lartë, të mbuluar me re të dendur dhe biodiversitetit të pabesueshëm. Megjithatë, me temperatura në rritje dhe shpyllëzimi shtyn retë akoma më shumë, pyjet në majën e malit retë janë duke u bërë gjithnjë e më të rrezikshme. Merrni një shëtitje nëpër mjegull dhe ju do të zbuloni një koleksion të habitshëm të zogjve, flutura dhe insekte.

BBrmkZT

5. Vizitë në Taj Mahal
Ylli i ndritshëm i Agra-s dhe Indisë puna më e njohur arkitektonike, madhështorja Taj Mahal tërheq mbi tre milion vizitorë në vit. Disa ekspertë besojnë se ndërtesa mund të shkatërrohet, dhe të tjerë kanë bërë thirrje për kufizime të rrepta për t’u vendosur në numrin e vizitorëve të përditshëm. Për momentin, monumenti është ende në këmbë krenar, por ka pasur bisedime për mbyllje ose kufizimit të qasjes turistike.

BBrmh3N

loading...
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

logo-madam-mapo-png-e  mapo1   revista-mapo
¤