Kryesore

10 librat më të mirë të vitit 2018
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:38 - 01/12/18 |
mapo.al

Personazhe të njohur të botës së librit do të vijnë përgjatë muajit dhjetor në MapoLetrare me përzgjedhjen e 10 librave më të mirë të botuar gjatë këtij viti nga autorë shqiptarCilët janë 10 librat më të mirë të botuar përgjatë vitit 2018? MapoLetrare, një suplement letrar i kushtuar tërësisht letërsisë shqipe dhe autorëve shqiptar përgjatë muajit dhjetor do të vijë me një rubrikë ku personazhe të njohur të botës së librit do të përzgjedhin 10 librat më të mirë sipas tyre, të botuar përgjatë këtij viti. Përzgjedhja nuk është fokusuar vetëm tek letërsia por dhe tek gjini të tjera si publicistika, libri historik apo studimor.


Qëllimi i kësaj ankete është të rikthejë vëmendjen tek libri dhe autorët shqiptar por nga ana tjetër të krijojë një tablo të botimeve më të rëndësishme përgjatë një viti. Anketa e cila synon të kthehet në një traditë çdo fund viti, është një kontribut në nxitjen e një debati cilësor mbi botimet, por dhe një motivim për autorët. Javën e fundit të dhjetorit MapoLetrare duke iu referuar anketës do të nxjerrë dhe librin më të mirë të botuar përgjatë vitit 2018.-Ylljet Aliçka, shkrimtar


1- “Të rritesh nga dashuria”, Visar Zhiti


2- “Pëllumbat i vrasin natën”, Vrion Graci

3- “I keqi i vetes”, Gazmend Kapllani

4- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

5- “Kulla e Sahatit”, Ardian Vehbiu

6- “Vila me tri porta”, Vera Bekteshi

7- “Psikologji shqiptare”, Ylli Pango

8-“Dashuritë e virgjëreshës Madalenë”, Ridvan Dibra

9-“Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

10-“Tutori”, Mimoza Ahmeti

-Ben Andoni, gazetar

1- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

2- “Josifopedia”, Rikard Ljarja

3- “Fjalori etimologjik i gjuhës  shqiptare”, Kolec Topalli

4- “Hulumtime mbi veprën e át Gjergj Fishtës”, Blerina Suta

5- “Studime përmbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes”, Norbert Jokl

6- “Përkthyesi”, Maks  Velo

7- “Ati”, Ardian Kyçyku

8- “Kur sunduesit grinden”, Ismail Kadare

9- “I keqi i vetes”, Gazmend M. Kapllani

10- “Prishtina”, Mehmet Kraja

-Agim Baçi, kritik

1- “Hekuri dhe çeliku”, Mitrush Kuteli

2- “Pusi”, Kim Mehmeti

3- “I keqi i vetes”, Gazmend Kapllani

4- “Ciklopi”, Brajan Sukaj

5- “Ditët e lakuriqëve të natës”, Namik Dokle

6- “Rrënimi”, Leonard Veizi

7- “Prishtina”, Mehmet Kraja

8- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

9- “Piramida e shpirtrave”, Virgjil Muçi

10- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

-Albani Dudushi

1- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

2- “Vepra e plotë”, Lumo Skëndo

3- “Përkthyesi”, Maks Velo

4- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

5- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

6- “Hekuri dhe çeliku”, Mitrush Kuteli

7- “Kërcimi në bosh”, Timo Flloko

8- “Po shkruej për vedi e Shkodrën”, Simon Rrota

9- “Piramida e shpirtrave”, Virgjil Muçi

10- “Fjalori etimologjik i gjuhës  shqiptare”, Kolec Topalli

-Arta Marku, gazetare

1- “Po shkruej për vedi e Shkodrën”, Simon Rrota

2- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

3- “Ciklopi”, Brajan Sukaj

4- “Dashuritë e virgjëreshës Madalenë”, Ridvan Dibra

5- “Hakmarrja e Kazanovës”, Mira Meksi

6- “Më kujtohet”, Ylli Demneri

7- “Harrimi i dashurisë”, Besnik Mustafaj

8- “Kërcimi në bosh”, Timo Flloko

9- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

10- “Vila me tri porta”, Vera Bekteshi

-Ilir Kalemaj, gazetar

1- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

2- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

3- “Dashuritë e virgjëreshës Madalenë”, Ridvan Dibra

4- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

5- “Pëllumbat vrasin natën”, Virion Graçi

6- “Poema Arbereshe”, Zef Skiro di Maxho

7- “Ciklopi”, Brajan Sukaj

8- “Nga letërsia e sotme shqipe”, Prend Buzhala

9- “Vetëm për ty”, Iva Nikolli

10- “Gjithçka rreth asgjësë”, Flogerta Krypi

-Mimoza Hysa, shkrimtare

1- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

2-“Shënimet e krimbit Smolinsi”, Azem Deliu

3- “Pusi”, Kim Mehmeti

4- “I keqi i vetes”, Gazmend Kapllani

5- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

6- “Pika trëndafil”, Mimoza Hafizi

7- “Ciklopi”, Brajan Sukaj

8- “Piramida e shpirtrave”, Virgjil Muçi

9- “Pëllumbat vrasin natën”, Virion Graçi

10- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

Maklena Nika, përkthyese

1- “Letrat e mia kredenciale”, Besnik Mustafaj

2- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

3- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

4- “Jetë paralele”, Maks Velo

5- “Ajo e errëta”, Enkelejd Lamaj

6- “Ne”, Besart Varfi

7- “Pusi”, Kim Mehmeti

8- “Bëhu i bukur”, Mimoza Ahmeti

9- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

10- “Hakmarrja e Kazanovës”, Mira Meksi

-Vera Bekteshi, shkrimtare

1- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

2- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

3- “Piramida e shpirtrave”, Virgjil Muçi

4- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

5- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

6- “Hakmarrja e Kazanovës”, Mira Meksi

7- “Pusi”, Kim Mehmeti

8- “Djalli komik”, Zija Çela

9- “Provokatour”, Mustafa Nano

10- “Psikologji shqiptare”, Ylli Pango

-Bledar Kurti, shkrimtar

1- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

2- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

3- “Pusi”, Kim Mehmeti

4- “Vrasje në kryeministri, Diana Culi

5- “Fabula Rasa”, Agron Tufa

6- “Dashuritë e virgjëreshës Madalene”, Ridvan Dibra

7- “Shënimet e krimbit Smolinski”, Azem Deliu

8- “Poema Arbëreshe”, Zef Skiro di Maxho

9- “Ciklopi”, Brajan Sukaj

10- “Pëllumbat i vrasin natën”, Virion Graçi

-Alda Bardhyli

1- “Kur grinden sunduesit”, Ismail Kadare

2- Hekuri dhe çeliku”, Mitrush Kuteli

3- “Vrasje në kryeministri”, Diana Çuli

3- “Pusi”, Kim Mehmeti

4- “Kulla e sahatit”, Ardian Vehbiu

5- “Vila me tri porta”, Vera Bekteshi

6- “Fabula rasa”, Agron Tufa

7- “Tutori”, Mimoza Ahmeti

8- “Gurët e vetmisë”, Tom Kuka

9- “Piramida e shpirtrave”, Virgjil Muçi

10- “Ciklopi”, Brajan Sukaj


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas